Jak zaplanować dzień z noworodkiem

Narodziny małego dziecka zwykle powoduje ogromne zmiany w codzienności jego rodziców. Dowolne dotychczas spędzanie czasu ulega sporym zmianom. Wyjścia do kina, spotkania ze znajomymi czy nocne imprezy natychmiast stają pod znakiem zapytania. Minie sporo czasu nim za tym zatęsknisz. Znacznie wcześniej zaczniesz planować, jak może mijać twój dzień, aby nie zwariować.

Stara mądrość głosi: śpij, gdy niemowlę śpi. Wiele matek z przekąsem dodaje do niej: gotuj gdy maleństwo gotuje i sprzątaj, gdy ono sprząta. Nie należy jednak bagatelizować tego powiedzenia. W pierwszych tygodniach po narodzinach dziecka to właśnie maluch powinien być najistotniejszy. Spróbuj poświęcić mu maksimum swojego czasu. Nie przejmuj się niezmytymi garami w zlewie czy nieumytą podłogą w łazience. Wszystkie codzienne porządki mogą zaczekać. Dziecko jest teraz najważniejsze.
Pogódź się z faktem, że dziecko będzie pragnął spędzać jak najwięcej czasu z mamą. Musisz zapewnić mu poczucie bliskości. Nie zdziw się, kiedy maluch będzie często domagał się picia. W pierwszych tygodniach na świecie maleństwo nie ma jeszcze uregulowanych przerw między kolejnymi posiłkami. Może więc zdarzyć się, że raz przerwa wyniesie sporo czasu, a następnie maleństwo będzie chciało o jedzenie co kilka minut.

https://zyczenia.eu/newyear/en/

Naczelną zasadą, która powinna kierować życiem młodej mamy jest brak planu dnia. Przy nieregularnym cyklu snu i karmień malucha każdy plan może okazać się nieskuteczny. Jeżeli weźmiesz sobie na głowę zbyt wiele obowiązków, szybko możesz zdenerwować się, gdy nie uda ci się ich wykonać. Jeśli czujesz się na siłach, możesz zająć się wykonywaniem domowych obowiązków w trakcie drzemki dziecka. Wtedy poczujesz satysfakcję z wykonanego zadania, zamiast niepotrzebnie się denerwować.

Nie denerwuj się, gdy na początku dbanie o pociechę będzie cię przerastać. Wprawa przychodzi z czasem.